PETER UCHNÁR - MAĽBA


Peter Uchnár – autor s detskými očami aj detskou dušou.  Obdarený Jemným humor, láskavým pohľadom na svet a intelektuálnym rozhľadom.
Autor sa programovo venuje ilustrácií, grafike a tvorbe známok. Tentoraz zmenil žáner a zameral sa na voľnú tvorbu.  Výstava nesie názov Maľba, príznačne jednoducho a skromne.
Rukopis autora má zvláštnu poetiku, kde sa snúbi tajomstvo a snovosť s úctou k textu aj čitateľovi. Diváka rýchlo presvedčí , že jeho najčastejšie sny sú o lietaní. Všetky doslova vycizelované figúry či postavičky neustále  víria v krúživých špirálach. Vibrujúci pohyb je ikonickou značkou tohto výtvarníka.  Niečo sa vznáša, poletuje, levituje, pripomína ľahký stav beztiaže.  Ak by obrazy mali zvuk, diela Petra Uchnára by zneli ako tiché rozjímanie, ponorenie sa do očistného ticha, kontemplácia.
Vťahuje nás do sveta tajomných príbehov, číhajú tam na nás desy aj roztomilé čudá. Zvieratká, ktoré poľahky rozoznáme, ale aj tie zo sveta fantázie a vlastného autorovho vesmíru .  Prostredie pripomína jaskyne plné kvapľov, bizarných tvarov, prapodivných  svetov.  Panoráma ako z obrazov Hieronyma Boscha. Krajina čakajúca na objavenie, nedotknutá, mĺkva a naliehavá ako modlitba.
Hypnotizuje  a fascinuje diváka, nespútanou a neskrotnou krásou. Pátrame potom Kde sme sa to ocitli?
V slovenskej rozprávke?  Plnej hororových príbehov, ale netreba sa báť.  Ako to už býva v rozprávkach, všetko sa dobre skončí, radi tomu uveríme.
Ako povedal Ľubomír Feldek „Niet zásadného rozdielu medzi rozprávkou a básňou“ .Možno práve preto sa autor rozhodol  najnovšie ilustrovať básne poetky Kataríny Mikolášovej v zbierke Sonáta pre Zem.
Peter Uchnár vie potešiť nielen detského diváka svojimi nádhernými ilustráciami Petra Pana, v divokej krútňave ako vo veľkej odstredivke  krúžia  a vznášajú sa postavičky.  S obdivuhodným zmyslom pre detail a hravosť.  Rovnako poctivo pristupoval k ilustráciám Shakespearovského diela. Spolu ilustroval tri desiatky kníh . Niektoré so svojou manželkou Nanou Furio.
Voľná  tvorba  autora je poznačená vplyvom ilustrácií. Sú filigránske, s úžasným zmyslom pre detail, výraz figúr, zachytenie emócií, ale aj zaujímavých nonsensov. Napr. v diele Štyria jazdci  s jasným odkazom na jazdcov Apokalypsy  v epicentre výjavu objavíme tučniakov na ľadových kryhách. Často využíva násobenie a opakovanie motívov čo podporuje dynamické stvárnenie deja. Podvedome  aj úplne iracionálne impulzy či vplyvy, rôzne štruktúry a vrstvy sa stávajú  inšpiratívnym zdrojom. Poetika plná surrealistických výjavov mení konkrétne prírodné útvary  na abstraktné objekty. Realita prechádza v inú vesmírnu realitu. Akoby nám chcel predstaviť Darwinovu teóriu v praxi. Vývoj od jednobunečných  organizmov až po človeka. Ocitáme sa vo vyľudnenej krajine a pocit prázdnoty, pustoty utvrdzuje pozorovateľa, že  nezastaviteľný prúd autorových asociácii odniesol  bohviekam, úplne mimo čas a realitu všedných dní.
Nezvyčajné pohľady sú nečakaným obohacujúcim prvkom. Stačí sa pozrieť na známy motív Archy. Netypický náhľad zdola ju posúva skôr do priestoru vznášajúcej sa vzducholode. plaviacej sa vo vzduchu a nie v rozbúrených  vodách. Tak ako to tradične poznáme. Charakterizuje ho neuveriteľná práca s priestorom, svetlom a tieňom, remeselné majstrovstvo a vysoká profesionalita. Typická zemitá farebnosť doplnená modrou pôsobia  chvíľami pochmúrne , ale aj nevtieravo a prirodzene.  Pripomína nám, že to čo nás  neustále  obklopuje , tvorí naše najprirodzenejšie prostredie je nebo a zem.
Neprekvapí nás ani trojnásobná nominácia na Cenu Hansa  Christiana Andersena , ktorá je považovaná za takú malú  Nobelovu cenu v ilustrácii.
Stačí si pripomenúť autorove  pracovné krédo? „ Mám rád, keď sa veci robia na hranici možnosti. Športovec sa musí pre výkon zapotiť, umelec tiež. „

Peter Uchnár je Peter Pán, ale aj Peter Pan slovenskej ilustrácie.

Grafik, maliar, ilustrátor
Študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach a na VŠVU v Bratislave, ateliér voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u Prof. Dušana Kállaya. Tam po ukončení štúdia pôsobil niekoľko rokov ako pedagóg. Dnes žije, pôsobí a tvorí v Pezinku. Venuje sa voľnej maľbe a grafike, ilustrácii i známkovej tvorbe. Jeho diela bolo možné vidieť na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách, u nás i v zahraničí. Pre deti, mládež i dospelých ilustroval množstvo kníh - Gulliverove cesty (Jonathan Swift), Hnali sa veky nad hradbami (Anton Marec), Kniha džunglí (Rudyard Kipling), Veľká kniha slovenských rozprávok (Ľubomír Feldek), Traja hrdinovia (Jozef Cíger Hronský), Peter Pan (James Matthew Barrie), Štyria škriatkovia a víla (Ján Uličiansky), Tri tragédie (výber Shakespearových hier v preklade Ľubomíra Feldeka), Tisíc a jedna noc – VI. zväzok. Je autorom výtvarného návrhu poštovej známky vydanej pri príležitosti 23. zimných olympijských hier vo Vancouveri. Za svoje ilustrácie získal niekoľko významných ocenení (Najkrajšia kniha Slovenska - 1998, 2003 a 2008, Zlaté jablko BIB 1999, Cena Ľudovíta Fullu 2005, Cena Detskej poroty BIB 2009).
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu